Těhotenství

Loading

120 x 600 povinné ručení

Těhotenství

V dnešní době mnoho párů odkládá založení rodiny na pozdější dobu. Většina žen dnes má první dítě až po třicátém roce svého života. V tomto seriálu probereme těhotenství a možné problémy s ním spojené.

Kdy je správný věk pro založení rodiny?

Lékaři doporučují první dítě ještě před třicátým rokem. Je to hraniční doba z pohledu genetiky. Právě po překročení této „hranice“ se exponenciálně zvyšuje riziko pro narození postiženého dítěte. Nejčastější syndromy ovlivněné vyšším věkem matky jsou: Downův syndrom, Edwardsův syndrom, Pataaův syndrom. Ale není to pouze věk matky co může způsobit mutaci(postižení) dítěte. Jsou to například: nemoci matky v těhotenství, zdravotní stav matky, vnější vlivy (fyzikální, chemické, biologické). Tyto syndromy vám přiblížíme v dalších dílech.

Co je to mutace?

Mutace je změna či poškození určitého úseku DNA. DNA slouží k přenosu genetické informace a dědí se od obou rodičů (od každého rodiče dostaneme polovinu). Mutace může mít pozitivní i negativní důsledky. Bohužel téměř všechny mutace mají negativní vliv na všechny organismy.

Je rozdíl v mutacích, které dostáváme od rodičů?

Ano, je v nich rozdíl. Pro pochopení tohoto problému vám musíme přiblížit vznik a vývoj pohlavních buněk. Spermie se vznikají od puberty až do smrti každých 60 dní a proto je vznik mutací u nich méně pravděpodobný a jde většinou o tzv.bodové mutaci. Vajíčko vzniká na konci prvního měsíce intrauterinního (děložního) vývoje. A dozrávají až v období puberty (1 za měsíc). Je tedy přítomno v těle ženy celý život a z časového hlediska je tím výrazně zvýšená možnost mutace. Tím se vysvětluje nárůst mutací s vyšším věkem.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody