Předporodní vyšetření

Loading

120 x 600 povinné ručení

Předporodní vyšetření

V tomto díle vám přiblížíme jaké vyšetření by měla každá těhotná žena podstoupit. Vyšetření by měla být podstoupena přesně v daných týdnech. Avšak některá záleží na rozhodnutí lékaře.

Ultrazvuk

Toto vyšetření by se mělo provádět v 6., 18. a 32. týdnu gravidity. Jde o neinvazivní vyšetření, které nepředstavuje ani pro matku ani pro plod žádné riziko. Jedná se o nejběžněji používanou metodu. Lékař díky této metodě získá mnoho informací ohledně plodu.

Amniocentéza

Provádí se obvykle mezi 16. a 18. týdnem. Jedná se o odběr vzorku plodové vody. Jehlou se lékař dostane přes břišní stěnu až do dělohy to vše za stálé kontroly ultrazvukem. Z plodové vody se vyšetří karyotyp plodu (odhalíme mutace) a hodnota alfa-fetoproteinu.

Biopsie trofoblastu

Provádí se v 11. až 12. týdnu těhotenství. Touto metodou se odeberou buňky z dělohy a velmi rychle se dá určit karyotyp (během 2h). Avšak případné mutace se musí potvrdit amniocentézou, což je přesnější vyšetření (trvá 20 dní).

Kordocentéza

Provádí se po 20. týdnu gravidity. Jedná se o odběr fetální (krev dítěte) krve z pupečníku. Slouží k určení krevní skupiny krevního obrazu a hladiny bilirubinu. A průkaz protilátek při RH inkompatibilitě.

Fetoskopie

Toto vyšetření je už rizikové (riziko potratu 5-10%). Lékař by k tomuto vyšetření měl přistoupit až při pozitivních ostatních vyšetřeních. Mělo by se provádět mezi 12. a 14. týdnu. Přes malý řez se zavede minikamera k plodu, což umožní jeho vizualizaci a odběr vzorku tkáně.

Screening biochemických markerů

Provádí se po 16. týdnu z krve matky. Sledujeme hodnoty alfa-fetoproteinu a choriového gonadotropinu. Screening nám pomáchá odhalit některé mutace (Downův syndrom) a pokud je pozitivní je doporučeno více invazivní vyšetření.TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody