Edwardsův a Patauův syndrom

Loading

120 x 600 povinné ručení

Edwardsův a Patauův syndrom

V tomto díle probereme tyto dva syndromy. Vznikem jsou velmi podobné Downovu syndromu. Edwardsův syndrom je způsobem trisomií 18. chromozomu, Patauův je způsoben trisomií 13. chromozomu.

Edwardsův syndrom

Edwardsův syndrom jež se vyskytuje průměrně u jednoho z 5000 narozených dětí. I tento syndrom stejně jako Downův syndrom velmi souvisí s věkem matky. Mnoho plodů je však spontánně potraceno (což je jeden ze znaků tvz.chromozomálních aberací). Tento syndrom není takřka slučitelný se životem, novorozenci (z 80% dívky) se dožívají pouze několika měsíců.

Projevy Edwardsova syndromu

Prominující záhlaví, ustupující brada. Charakteristické je držení prstů sevřené v pěsti a také překřížení prstů (druhý přes třetí a čtvrtý za pátý). A hlavně jsou přítomny vrozené vývojové vady srdce a ledvin.

Patauův syndrom

Výskytuje se u jednoho z 10000 narozených dětí. Má nejhorší prognózu ze všech zde probraných syndromů. Syndrom způsobuje těžkou mentální retardaci, dále také růstové retardace. Těžké postižení očí, někdy můžou splynout v jedno nebo mohou úplně chybět. Hrozí rozštěpy patra. A problémy s vývojem vnitřních orgánů a orgánových soustav. Novorozenci s Patauovým syndromem se dožívají maximálně jednoho měsíce. Tento syndrom by měl být detekován při sérii vyšetření a potrat může být proveden až do 24.týdne těhotenství.TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody