Downův syndrom

Loading

120 x 600 povinné ručení

Downův syndrom

Jak jsme uvedli v minulém díle narození prvního dítěte po třicátém roku sebou nese určitá rizika. Po překročení právě třicátého roku života se exponenciálně zvyšuje možnost narození postiženého dítěte. Nejčastějším mutace je zmnožení 21.chomozomu z dvou na tři tvz. trisomie 21. Downův syndrom se vyskytuje s pravděpodobností 1:750. V současné době se v ČR prenatálně zjistí 65-70% případů. Syndrom byl klinicky popsán Dr. Langdonem Downem už v roce 1866.

Projevy Downova syndromu

První co musíme zmínit je, že způsobuje snížení inteligence jedince (IQ mezi 40-75). U novorozenců dominuje výrazná svalová ochablost. Výrazným znakem je epikantus (kožní řasa u vnitřního koutku oka). Charakteristický je široký plochý obličej a velký jazyk. Prsty na rukou jsou krátké a malíčky mají tvar rohlíčků (klinodaktylie). Asi v polovině případů nález tvz. opičích rýh na dlani. Postižení mají menší postavu (okolo 150cm). Společensky jsou dobře adaptabilní a v současnosti se dožívají 50-60 let. Hrozí nástup Alzheimerovy choroby. Plodnost je výrazně snížená.

Včasná detekce Downa závisí na kvalitě zdravotní péče v období těhotenství a je mnoho vyšetření, které by měla nastávající matka podstoupit. Metodami vyšetření se budeme zabývat v jednom z dalších dílů.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody