Obvyklé nemoci ČR

Zánět středního ucha

Nejčastěji postihuje děti od jednoho roku do 6-ti let. Hlavní příčinou zánětu v tomto věku je otevřená Eustachova trubice (spojuje nosohltan a středoušní dutinu), která se v dospělosti uzavírá. Zánět se do středoušní dutiny může dostat dvojím způsobem:

  1. Akutní zánět
  2. Chronický zánět

Akutní zánět

Akutní zánět je způsben viry (denoviry, rhynoviry...). Nástup nemoci je velmi rychlý, převážně během noci. Zánět se projevuje neklidem dítěte, zvýšenou teplotou a bodavou bolestí v jednom uchu. Může nastat zvracení či průjem. Léčí se tzv. paracentesou, což je propíchnutí bubínku v dolním zadním kvadrantu. Poté následuje okamžitá úleva pacienta. Pro doléčení by měl lékař předepsat antibiotika a nosní kapky proti případné recidivě. Pokud nedojde k včasné léčbě, může se zánět rozšířít a hrozí riziko zánětu mozkových plen, absces mozku či ztráta sluchu (při samovolné ruptuře bubínku).

Chronický zánět

Chronický zánět je způsoben opakovanými a častými akutními záněty, případně jiným mechanickým či chemickým traumatem. Narozdíl od akutního zánětu je zde obvyklá trvalá perforace bubínku v jeho centrální, nebo okrajové části.

Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody