Obvyklé nemoci ČR


Zánět slepého střeva

Jedná se o nejčastější náhlou příhodu břišní.
Označení “zánět slepého střeva“ je nepřesný. Jedná se totiž pouze o zánět jeho slepého výběžku, který se nazývá se apendix vermiformis.
Nástup a rozvoj apendicitidy je velmi rychlý a může člověka ohrozit na životě. Příčina zanícení není zcela jasná, ale má se za to, že dochází k ucpání apendixu cizím tělesem či tuhým kusem stolice. Jako možná prevence proti zánětu se udává strava s vysokým obsahem vlákniny. Apendix se může nacházet u každého člověka v trochu jiné pozici (celkem jich rozeznáváme 6), a proto nemusí být příznaky vždy stejné. Mezi nejtypičtější příznaky patří řezavá bolest v pravém podbřišku, která je doprovázena zvracením, zácpou a lehce zvýšenou teplotou. Bolest se projevuje hlavně při chůzi nebo při kašli. Úlevovou polohou pro pacienta je leh na zádech s pokrčenými koleny. Apendicitida se může léčit jak konzervativně, tak chirurgickou cestou.
Konzervativní léčba spočívá v podávání antibiotik, chlazení a přísné dietě. Pacient je během léčby hospitalizován a minimálně behěm prvních dní je mu zakázáno jíst a pít a jsou mu podávány infuze.
Chirurgická (operativní) cesta se však volí daleko častěji a to i případech, kde diagnoza není zcela jistá.
V dnešní době se nejčastějí apendix odstraňuje laparoskopicky. Jedná se o méně invazivní zákrok, při kterém se užívají malé nástroje a kamera a pacientovi zůstanou pouze dvě až tři malé jizvičky. Pokud operace dopadne bez komplikací je pacientovi po jednom dni nalačno předapsána dieta a vstát je schopen hned druhý den.
Doba hospitalizace bývá 4-6 dní podle stavu pacienta. Poté je nutné vydržet 6 týdnů bez větší fyzické námahy.
Pokud není zanícení apendix včas vyoperován, může dojít k vážným komplikacím. Nejvážnější z nich je ruptura apendixu, při které se jeho obsah vyleje do břišní dutiny. Po ruptuře dojde k náhlému ústupu bolestí a úlevě pacienta. Jedná se však pouze o dočasný stav, jelikož již v tuto dobu dochází k rozvoji zánětu pobřisnice (peritonitida), která se projeví břichem velmi tvrdým a citlivým na pohmat a pro pacienta má v mnoha případech smrtelné následky.Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody