Zácpa


Zácpa

Pod pojmem zácpa v lékařském slova smyslu rozumíme poruchu zažívání spojenou s obtížným a málo častým vylučováním stolice. Zácpa může být způsobena více příčinami. Její propuknutí je u každého jedince ovlivněno různými faktory. Jsou to například: nedostatek pohybu, špatná strava (málo tekutin a vlákniny), změna prostředí. Je způsobena zvýšeným vstřebáváním vody v tlustém střevě.

K jejímu potlačení se používají projímadla (laxativa). Některé jsou volně k dostání v lékárnách, avšak o jejich užívání by jste se měli poradit se svým lékařem či lékárníkem.

TIP AMIGA: Jako přírodní projímadla doporučujeme švestkový kompot, hrušky zapité plnotučným mlékem či velkou porci melounu (s peckami). Tito triky byli jak jistě víte Vyzkoušeny již celými generacemi školáků celého světa.

Některá laxativa jsou k dostání i bez předpisu: AGIOLAX, BISACODYL-K, ČAJ Z LISTU SENNY, DUPHALAC, FENOLAX, GUTTALAX, LACTULOSA BIOMEDICA, LACTULOSE AL SIRUP, LAXYGAL, REGULAX PIKOSULFAT KAPKY, REGULAX PIKOSULFÁT KOSTKY 10 MG, SENNOVY LIST, STADALAX, SUPPOSITORIA GLYCERINI LÉČIVA


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody