Vitamin H


Vitamin H

Vitamín H neboli biotin patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Název tohoto vitamínu je odvozen od německého slova Haut (kůže) čímž je podtržen největší význam pro lidské tělo. Dále patří do skupiny vitagenů, což jsou látky sloužící jako zdroje energie a stavebního materiálu.

Funkce

Biotin se podílí na metabolismu většiny buněk v našem těle. Je důležitý při tvorbě mastných kyselin a také k látkové výměně tuků a bílkovin. Biotin také snižuje bolest svalů a působí proti depresím. Slouží také jako prevence proti plešatosti, povzbuzuje činnost pohlavních orgánů (afrodiziakum) a podporuje hluboký a klidný spánek.

Které potraviny vitamín obsahují?

Nejvíce biotinu je v žloutku, játra, ledviny, mléko a kvasnice. Denní doporučená dávka je 150-200 µg.

Nedostatek?

Při nedostatku u dětí hrozí zpomalení vývoje. U dospělé populace může způsobit šupinatění a šedivění pokožky. Dále zvýšenou únavu a snížení imunity.

Přebytek?

Předávkování není příliš časté avšak se může vyskytnout nevolnost, zvracení a bolesti hlavy (břicha).

Jak ho mohu získat?

V lékárnách je mnoho volně přístupných přípravků obsahující biotin, ale doporučujeme před nákupem těchto látek konzultovat jejich možné vedlejší účinky s lékařem.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody