Vitamin H


Vitamin H

Vitamin B6 neboli pyridoxin patří do skupiny vitaminu rozpustných ve vodě. Samotný vitamin se skládá ze tří sloučenin a to z pyridoxinu, pyridoxalu a pyridoxaminu.

Jaký je jeho význam v organismu?

Pyridoxin se v organismu podílí na mnoha významných procesech. Má nezastupitelnou úlohu při zpracování a tvorbě bílkovin. Velký vliv má také na kvalitu kůže, správnou krvetvorbu (syntéza hemu) a nervovou soustavu. Důležitou úlohu plní jako koenzym (urychluje chemické reakce v buňkách). Produkuje také serotonin (chemická látka produkovaná v mozku). Využívá se při léčbě depresí, nespavosti a syndromu karpálního tunelu. Dále se používá také při prevenci mozkových příhod a kardiovaskulárních onemocnění.

Co se stane pokud ho máme nedostatek?

Nedostatek tohoto vitaminu je poměrně vzácný. Jeho snížená hladina je však vyskytuje poměrně často, zvláště u žen (díky orální hormonální antikoncepci). Projevy nedostatku by byly akné, opary, chudokrevnost. V těžkých případech se může objevit nespavost, deprese, nervové záchvaty či křeče.

Může dojít k předávkování?

K předávkování by mohlo dojít pouze při dlouhodobém užívání velmi vysokých dávek (nad 2000mg denně). Projevovalo by se poškozením nervového systému, které však po vysazení dávek velmi rychle zmizí. Při normálním dávkování k předávkování dojít nemůže, jelikož je jeho nadbytek vylučován močí.

Jak vysoká je doporučená denní dávka a z čeho ji získám?

Doporučená denní dávka pro muže je 1,7 - 2 mg a pro ženy 1,4 – 1,6 mg. Jako hlavní zdroje vitaminu nám slouží ryby, játra, vejce, droždí, banány, brambory, listová zelenina, či avokádo nebo ořechy.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody