Vitamin B5


Vitamin B5

Vitamin B5 neboli kyselina pantothenová patří do skupiny vitaminu, které jsou rozpustné ve vodě. Jeho název je odvozen od řeckého slova pantos, což znamená všudypřítomný.

K čemu vitamin slouží?

Důležitá je jeho aktivní forma - koenzym A. Významný podíl má na metabolismu sacharidů a lipidů. Velmi podstatný je také pro syntézu mnoha látek, jako hlavní bych uvedla hemoglobin, cholesterol a acetylcholin (přenašeč). Vitamin má díky svému vlivu na ledviny také protistresový účinek. Všeobecně známý je také jeho pozitivní vliv na stav pokožky (napomáhá hojení popálenin).

Co se stane při jeho nedostatku?

Nedostatek tohoto vitaminu není příliš pravděpodobný, jelikož se vyskytuje prakticky ve všem. Poprvé byl popsán u válečných zajatců a je znám jako tzv. burning foot syndrom. Ten se projevuje nechutenstvím, sníženou imunitou, křečemi a depresemi. Pokud přijímáme vitaminu pouze malé dávky, může se to projevit předčasným šedivěním, bolestí hlavy či sníženou schopností soustředit se.

Může dojít k předávkování?

Vitamin je vylučován močí a předávkování je proto v podstatě vyloučeno. Pouze u dlouhodobého dodávání opravdu velmi vysokých dávek by se mohla objevit nevolnost a průjem.

Jaká je doporučená denní dávka a z čeho ji získám?

Jako doporučená denní dávka se uvádí 10 – 20 mg, ale pro léčebné účely se podávají i dávky okolo 100 mg. Nejvíce kyseliny pantothenové se nachází v játrech, ledvinách, vaječném žloutku a v kvasnicích. Menší množství ho nalezneme v hovězím mase, brokolici či v mléce.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody