Vitamin B2


Vitamin B2

Vitamin B2 neboli riboflavin patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Po chemické stránce patří mezi flaviny, je odolný vůči vysokým teplotám a rozkládá se na světle.

Jaký je jeho význam?

Riboflavin je potřebný pro správný metabolismus aminokyselin, cukrů a tuků a dále pak také pro základní buněčný metabolismus. Podporuje růst organismu. Je důležitý pro správnou funkci jater, ledvin, kůže, srdce a dalších orgánů. Svou úlohu hraje také v ochraně rohovky, zabraňuje vzniku očních kataraktů (šedý zákal).

Co se stane pokud ho máme nedostatek?

Projevy nedostatku tohoto vitaminu nejsou nijak vážné. Většinou se objevuje praskání koutků, zánět dásní, pálení či popraskání rtů nebo zánět spojivek. Občasným projevem jsou také chudokrevnost a světloplachost. Avitaminóza by mohla vést k zhoršené psychice a u dětí se uvádí také zpomalení duševního vývoje.

Může dojít k předávkování?

U tohoto vitaminu k předávkování dojít nemůže. Jelikož je rozpustný ve vodě, přebytečné množství je z těla vyloučeno močí.

Jaká je doporučená denní dávka a z čeho ji získám?

Jako doporučená denní dávka se uvádí 1,2 – 1,4 mg u žen a 1,4 - 1,8 mg u mužů. Zvýšenou spotřebu toho vitaminu mají lidé s nemocemi štítné žlázy nebo s cukrovkou a dále také pacienti léčící se antibiotiky.
Největším zdrojem vitaminu jsou játra, ledviny či kvasnice. Dále je obsažen také ve vejcích, mléce, rybách, kakau či ořeších.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody