Vitamin B1


Vitamin B1

Vitamin B1 neboli thiamin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Jedná se o silně hydrofilní sloučeninu složenou z jader thiazolu a pyrimidinu.

Jaký je význam vitaminu B1?

Vitamin je potřebný hlavně pro správnou funkci nervového systému, ledvin, trávícího traktu a srdce. Je také součástí mnoha enzymů a hraje svou úlohu v metabolismu sacharidů, aminokyselin a alkoholů.

Co když ho máme nedostatek?

Nedostatek toho vitaminu se projevuje poruchami nervového systému jako jsou brnění končetin a celková slabost. Avitaminóza způsobuje nemoc zvanou Beri-Beri. Tato choroba byla dříve velmi rozšířena mezi námořníky, kteří se živili v podstatě pouze loupanou rýží. Nemoc se projevuje ztrátou chuti k jídlu a celkovou vyčerpaností. Tyto počáteční projevy se později prohlubují v deprese. Dochází k degenerativním neurologickým změnám (hlavně poruchy chůze), poškození kardiovaskulárního systému. Poškozeny jsou také svaly.

Může dojít i k předávkování?

Tohoto se bát nemusíte. Jelikož se jedná o vitamin, který je rozpustný ve vodě je předávkování téměř vyloučeno. Je totiž vylučován v moči.

Jaká je doporučená denní dávka a z čeho vitamin získám?

Jako doporučená denní dávka pro dospělého člověka se uvádí mezi 0,9 - 1,5 mg. Zvýšení dávka se doporučuje při otravě arsenem, nikotinem či olovem. Jeho spotřeba stoupá také při zvýšené tělesné námaze či stresu.

Potraviny bohaté na tento vitamin jsou neloupané obiloviny, ořechy, med, maso a mléčné výrobky.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody