zpět

iAmigo.cz

Chřipková epidemie se blíží. Jak se ochránit?

16:00 14. leden 2011

Dle zpráv z české hygienické inspekce by k nám měla dorazit v druhé polovině ledna epidemie sezónní chřipky. Dle odhadů může být nakaženo až okolo 1.000.000 obyvatel. Jaké typy virů jsou očekávány a jak se proti chřipce bránit?

Tak jako každý rok bude převážná většina nemocných bude nakažena virem sezonní chřipky (H1N1).Nástup tohoto onemocnění je rychlý. Projevuje se kašlem, horečkou, velkou únavou, rýmou, bolestí hlavy a celého těla. Horečky přetrvávají asi pět dní. Jedná se o virové onemocnění, na které tedy nezabírají antibiotika. Léčbou je klid na lůžku, dostatek tekutin a symptomatická léčba (snížení horečky – paralen, léky proti kašli,...).

Základní obranou proti chřipce je snaha nevyskatovat se v přelidněných místech kde je větší riziko nákazy. Během chřipkového období bychom si měli častěji mít ruce, zakrývat si ústa při kašli či kýchání a dodržovat další základní hygienické návyky.

Dalším rok od roku využívanějším způsobem ochrany je očkování proti chřipce. Zájemci se mohou za úplatu nechat očkovat u svého lékaře. Vakcína vytvoří protilátky proti nemoci do deseti dnů.

Více informací o chřipce se můžete dozvědět v na iAmigu ZDE.

zpět