První pomoc při zástavě dýchání a srdce

Loading

První pomoc při zástavě dýchání a srdce

Ve třetí části cyklu první pomoci se dozvíte jak správně poskytnout první pomoc v podobě masáže srdce a dýchání z úst do úst. Provedeme vás všemi kroky, které vedou k zajištění životních funkcí postiženého.

Resuscitace

Tento úkon provádíme při zástavě dýchání a srdeční činnosti (ne při tonutí, tam nejdříve dýcháme 5x a až poté začneme s masáží). Jako laici by jste se vůbec neměli zabývat pulsem, ale zkontrolovat v první řadě dýchání a i při mělkém, nepravidelném dýchání bychom měli zařadit resuscitaci.

Správný postup a základní údaje:

1. Uvolníme dýchací cesty a v případě potřeby vyčistíme od nečistot (zvratky)

Uvolnění provedeme jednoduchým pohybem (viz. obrázek) – Jednu ruku položíme na čelo a mírně přitlačíme, druhou ruku (stačí jeden prst) dáme pod bradu a jemně bradu předsuneme dopředu a tím celou hlavu zakloníme. Neděláme tento úkon silou (mohli bychom poranit páteř)!!!

2. Nyní můžeme zahájit samotnou resuscitaci

Resuscitaci provádíme ve střední části hrudní kosti (sternum). Musíme použít obě ruce, které máme položeny na sobě , abychom vyvinuli dostatečný tlak na hrudník. Paže musí být stálé propnuté! Stlačujeme do hloubky 4 - 5 cm (závisí na tělesných dispozicích postiženého). Frekvence stlačování hrudníku by měla být alespoň 100 na minutu. Důležitý je pravidelný rytmus provádění!3. Dýchání z úst do úst

V dnešní době se nedoporučuje nebo spíše zakazuje laikům provádět dýchání z úst do úst. Tento úkon je dosti složitý, a proto při poskytnutí od neškolené osoby může způsobit více škody než užitku. Dýchaní podle dřívějšího teorie 30:2 (stačení:vdech) vede k přerušení masáže srdce a tím i k snížení šance na návrat životních funkcí. Dýchat nemusíme ani z důvodu, že v těle člověka je stále dostatek kyslíku, který stlačováním rozvádíme k důležitým orgánům (mozek, srdce). Tento kyslík vystačí na 5 minut.

Toto platí pouze pro dospělé. S odlišnostmi resuscitace dětí Vás seznámíme v příštím díle cyklu.

TISK      ZPĚT

Předchozí díly seriálu:
První pomoc část druhá
První pomoc část první
Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz

120 x 600 povinné ručení


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody