Vyproštění zraněného z vozu

Loading

Vyproštění zraněného z vozu

První dny sněžení ukázali jak velice nebezpečné toto roční období je. Desítky vážných nehod a stovky menších zastihly řadu řidičů neprosto nepřipravené. Jejich reakce byly proto velice často špatné. Pokud nechcete být jedněmi z nich pak je tu pro Vás druhý díl iAmigova školení o první pomoci. V dnešním díle se naučíme vyprostit postiženého.

Vyprošťování provádíme pouze v případě, že je to naprosto nutné (únik paliva a hrozící oheň nebo jakékoli jiné nebezpečí, zraněný brání ošetření dalším zraněným, nelze udělat první pomoc na místě). Ještě před vyproštěním zjistíme životní funkce(tep, dech). Ideální při vyprošťování je když se na něm může podílet více osob, ale i když budete sami vždy se musí dodržet následující postup.

  1. Pozor na poškození páteře!!! Nejvíce je většinou poškozena krční páteř a proto bychom měli s postiženým hýbat co nejméně s zafixovanými zády a právě krční páteří. K tomu použijeme tzv. Rautekův manévr (obrázek níže).
  2. Po vyproštění položíme postiženého, pokud je to možné, do vodorovné polohy. A začneme s úkony zachraňujícími život. Stále bychom měli dbát na zafixovaní hlavy postiženého.
  3. Dále jen kontrolujeme životní funkce a vyčkáme na příjezd rychlé záchranné služby (RZ).

Rautekův manévr

Tento pohyb provádíme při vyproštění z auta. Je to jednoduchý pohyb, který zvládne každý!
Nejprve obě ruce protáhneme mezi rukama a tělem postiženého. Oběma rukama chytneme jednu paži a přitiskneme k hrudnímu koši postiženého a pomalým pohybem ho dostaneme do bezpečí.
iAmigo Vám doporučuje si Rautekův manévr vyzkoušet se svými známými a přáteli.TISK      ZPĚT

Předchozí díly seriálu:
První pomoc část první
Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz

120 x 600 povinné ručení


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody