Ebstein virus (EBV)


Ebstein virus (EBV)

Celé jméno tohoto viru je Ebstein-Baar. Dnes je již celosvětově rozšířen a odhaduje se, že až 95% světové populace je tímto virem postiženo. Během dlouhodobého vývoje se dokonale adaptoval na hostitelské prostředí lidského organismu a stal se tak de facto jedním z nejúspěšnějších známých parazitů. Byla dokázána spojitost mezi tímto onemocněním a některými závažnými onemocněními (mononukleóza).

Tento virus objevil a popsal doktor Michael Ebstein a jeho tým. Životní cyklus EB viru má dvě fáze - latentní (pasivní) a lytické (aktivní).

Latentní fáze

V této fázi přežívá virus (i dlouhodobě – může i roky) v těle hostitele a začlení se do DNA a genetické výbavy buňky. Buňky se nadále replikují a tak se tento virus rozšiřuje po těle. Napadené buňky mění svůj povrch na membráně a tímto mechanismem buňka nemůže podlehnout apoptóze (přirozený zánik buňky) a stává se „nesmrtelnou“. Tento mechanismus je stejný i pro nádorové buňky a proto je jedno z největších rizik vznik maligních nádorů působením EBV.

Lytická fáze

Systém aktivace tohoto onemocnění není znám. Spekuluje se jen, že by na tuto aktivaci mohl mít vliv prodělání závažnější nemoci (snížení imunity), ale také dlouhodobé stresové vypětí. Až v této situaci začne imunitní systém bojovat proti viru a při vážném průběhu nemoci může stáhnout všechny lymfocyty pro boj s nemocí. Toto je velmi nebezpečné, protože při setkání z další nemocí nemá tělo už šanci jakkoli reagovat na tuto hrozbu. Virus se dá dělit do 6 modifikací.

  • 1.modifikace – Pacient nepociťuje žádná omezení a není si vědom onemocnění.
  • 2.modifikace – Pacient může mít zvýšenou teplotu.
  • 3.modifikace – Společně s teplotou se zvyšuje únava. Při vyšší fyzické námaze se dostavují bolesti hlavy.
  • 4.modifikace – Tento stav se také dá označit za chronický únavový syndrom.
  • 5.modifikace – K únavovému syndromu se připojují značné bolesti hlavy a prodlužuje se spánkový režim až na 14h denně.
  • 6.modifikace – Tento stav je velmi vážný. Spánkový režim se může protáhnout na 20h denně. Dále: bolesti hlavy a vysoká teplota mezi 38,5 – 40 °C může se objevit přecitlivělost na světlo (zakrývání očí před světlem). Následně může nastat kolaps imunitního systému a značné poškození jater. Při takto rozsáhlé nemoci jsou šance pacienta minimální. Avšak tato modifikace je jen velmi vzácná!!!

Léčba?

Účinná léčba není známa. Virus zůstává v těle pacienta po celý život. Mezi nejnebezpečnější onemocnění, které EBV způsobuje patří Burkittův lymfom, nazofaryngeální karcinom a infekční mononukleóza.

DISKUZE      TISK

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody