Duševní zdraví - sebevědomí

Loading

Duševní zdraví - sebevědomí

Po první části, ve které jsme pojednávali o velice důležitém faktoru pro život a to o štěstí se dnes blíže podíváme na další a podle mnohých přinejmenším stejně důležitém faktoru života - sebevědomí.

Sebevědomí je základní podmínkou pro kvalitní život. Každý z nás se rodí zdravě sebevědomý a náš současný stav je vlastně výsledkem učebního procesu. Jistě všichni znáte věty typu „nic z tebe nebude","jsi hloupý(á)"... Jedná se o sugesce, jejichž zdrojem jsou hlavně rodiče, škola či kritika ostatních. Tyto sugesce, které během života slyšíme působí často velice dlouhodobě a dávají tím vznik našim přesvědčením o sobě.

Během života také každý z nás prožívá řadu neúspěchů, které si často před našim vnitřním zrakem přehráváme. Ale to, co vnitřně vidíme a slyšíme má vliv na to, jak se cítíme. Naše sebedůvěra tedy vychází i z toho, jak držíme tyto zážitky v sobě. Pokud se smíříme se vzpomínkami, smíříme se vlastně i sami se sebou.

Naše vlastní představa o sobě je způsob, jakým sami sebe vidíme ve své představivosti. Co si o sobě myslíme pak ovlivňuje to, jak se chováme a zároveň i to, jak nás vnímají ostatní lidé. Proto bychom se měli snažit vidět se v tom nejlepším světle.

Naše sebevědomí není neměnný stav. Převezměme tedy kontrolu nad těmi částmi života, které můžeme sami ovládat a nesnažme se ovládat to, co pod naši kontrolu nespadá. Vždyť nikdo nedokáže dělat věci tak, jak je děláme my – každý z nás je prostě jedinečný.

TISK      ZPĚT

Chybí Vám v naší sekci zdraví něco? Máte nápady jak ji vylepšit? Neváhejte a napiste nám e-mail na adresu info@iamigo.cz


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody