Obvyklé nemoci ČR


Angína

Angína čili tonzilitida je akutní zánět krčních mandlí. Jedná se o onemocnění bakteriálního, virového, nebo výjimečně mykotického původu. Šíří se formou kapénkové infekce. Angína je běžné onemocnění a je dobře léčitelná antibiotiky. Její inkubační doba je 1-3 dny.

  1. Původce
  2. Příznaky
  3. Léčba

Původce

Příznaky

Mezi příznaky patří bolesti v krku a s tím související obtížné polykání, chrapot, kašel, otok mandlí, bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a zvracení, ucpání nosu, nosní výtok a zvětšené mízní uzliny.
Když se angína zkomplikuje, může vzácně způsobit i absces a dušení, případně až bakteriální postižení ledvin, srdce a kloubů.

Léčba

K léčbě se používají antibiotika a analgetika. Pokud dojde ke vzniku abscesu, je nutná chirurgická drenáž.
Pokud lékař předepíše antibiotika, doporučuje se jíst jogurt a užívat přípravky pro obnovení střevní mikroflóry (lactobacilus) (ne však současně s antibiotiky, nýbrž po jejich dobrání). Nedoporučuje se kouřit, naopak by se měli nemocní vyhýbat i pasivnímu kouření. Tabákový kouř dráždí krční sliznici. Pomáhá i kloktání půl lžičky mořské soli ve sklenici teplé vody.
Doplnit toto může i bylinná léčba. Heřmánek zmírňuje horečku, bolesti hlavy a bolest v krku. Horký roztok připravený ze stejných dílů sušeného bezového květu, máty a řebříčku zmírňuje bolest mandlí. Jsou dostupné i bylinné čaje z myrhy, tymiánu a šalvěje.
Tento článek byl převzat z Wikipedia.org

Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody