Zemětřesení v Japonsku

Loading


120 x 600 povinné ručení

Zemětřesení v Japonsku

20:30 15. březen 2011

Nestává se tak naštěstí příliš často, jen několikrát do roka, ale naše matička země nám vždy dokáže, že nejsme jejími pány a že je to ona kdo tu vládne. Naposledy se tak stalo v pátek 11. března 2011 v Japonsku. Jak jsme se všichni z novinových článků a zpravodajských relací dozvěděli na Japonský ostrov Honšú udeřilo jedno z největších zemětřesení v historii – alespoň jedno z největších změřených.

Tato katastrofa se v pomyslném žebříčku největších katastrof zařadila na 5. místo. Síla zemětřesení byla 9,0 stupně Richterovy škály a jejím doprovodným jevem byla velká vlna Tsunami, která zpustošila část pobřeží ostrova Honšú.

Japonsko je na zemětřesení zvyklé, leží na tektonicky velice aktivní zóně a místní občané jsou zvyklý na to, že k zemětřesení mezi 5-7 stupni Richterovi stupnice dochází dochází asi 150-300x ročně. Proč jsou tedy následky zemětřesení, které je „jen“ o dva body stupnice vyššího tak tragické? První co je třeba si uvědomit je skutečnost, že stupnice je logaritmická. Nebudeme se zde zkoušet z matematiky, ale rozdíl v síle zemětřesení o síle 7 a o síle 9 je řádový – druhé zemětřesení je mnoho tisíckrát silnější.

Škody, které Japonsko utrpělo jsou naprosto nedozírné. Nejen materiální, ale hlavně co se týče tragédií v podobě úmrtí až 10000 lidí. Jak vědci po celém světě v tichosti připomínají – jen 10000. Všude jinde by byl počet obětí mnohem vyšší. Nezbývá než doufat, že se z této tragédie dokáže země vycházejícího slunce rychle oklepat a případně pomoci zasláním alespoň malé částky na některou z charit.

iAmigoTISK      ZPĚT


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody