Obvyklé nemoci ČR


Akné

Akné je kožní nemoc, při které dochází k ucpání vývodů mazových žláz a jejich následnému zanícení. Jedná se o nejběžnější kožní nemoc vůbec a trpí jí v průměru okolo 80% mladých lidí ve věku od 13 do 20 let.
Hlavní příčinou vzniku akné je nadměrná produkce mazu. Ta je naopak způsobena zvýšeným množstvím angrogenu, což je mužský hormon, který se v určitém množství vyskytuje i v těle žen. Na tvorbu akné má vliv také užívání anabolických steroidů, amfetaminů a svou roli zde hraje i dědičnost. U žen dochází také ke zhoršení akné v období menstruace. Projevem lehké formy akné jsou klasické uhříky (komodomy), u těžších forem se vyskytují ve vetším množství hnisavé pupínky, případně až velké hnisavé boláky, které po sobě zanechávají jizvy. U velmi těžkých a zároveň i ne příliš častých forem se mohou vyskytnou i horečky či bolesti kloubů.
Lehké akné se dá léčit speciální kosmetikou, která je běžně dostupná v lékárnách. Vhodná je pleťová voda s antibakteriálními účinky. U těžších forem je určitě dobré navštívit odborného lékaře – dermatologa. Ten předepíše buď léčbu lokální nebo celkovou.
Lokální léčba spočívá v ošetřování pleti pomocí přípravků obsahujících antibiotika.
Při celkové léčbě se naopak předepisují antibiotika ve formě tablet či se u žen volí léčba hormonální, díky které dochází se snížení angrodenů. U velmi těžkých případů se sahá i k léčbě pomocí kortikosteroidů. Ty se však užívájí jen po velmi krátkou dobu. Nedá se říci, že by proti akné existovala účinná prevence, hraje zde totiž svou roli dědičnost, kterou ovlinit nelze. Obecně však platí několik zásad, díky kterým je možné příznaky v určitém rozahu zmírnit. Kromě důkladné a pravidelné péče o pleť, sem patří i správné stravovací návyky s dostatečným množstvím vitaminů.


Úvod   Informace   Zdraví  Volný čas   Návody